Ilmunud on Regionaalhaigla ajakirja värske number

2023. aasta esimeses Regionaalhaigla ajakirjanumbris on lugejale mitu üllatust. Ajakiri on senisest mahukam ja uuel loodussõbralikul trükipaberil.

Veebruarinumber eristub veel ühel olulisel põhjusel, nimelt oleme selle kaanest kaaneni pühendanud noortele arstidele, õdedele, residentidele ja spetsialistidele. Ideed ja ettepanekud teemakäsitlusteks on tulnud toimetuse kolleegiumilt, kuhu kuulus seekord noori kolleege kõigist meie kliinikutest ning selle hoogsa sünergia tulemusena sündiski käesolev ajakiri.

Londoni St Bartholomew haiglas töötaval noorel onkoloogil Rille Pihlakul on kogemus nii Eesti kui ka Ühendkuningriigi residentuurist, teda intervjueerib onkoloog Tõnis Metsaots. Psühhiaatriakliiniku arst-resident Triin Olde uurib sama kliiniku kliiniliselt psühholoogilt Anna Maria Sepalt, miks otsustas purjetajast tippsportlane psühholoogi ameti kasuks Regionaalhaiglas. Saame teada, millise hobiga maandab pingeid äsja tööle asunud nukleaarmeditsiini arst, mis juhtus noorel arstihakatisel esimesel praktikapäeval haiglas ja miks EMO arst arvab, et on valinud maailma parima ameti. See on vaid väike läbilõige teemadest ja inimestest, kes sõna saavad ja oma loo räägivad. Siin on mõtisklusi arstikutsest, põnevatest erialavalikutest ja põhjustest nende valikute taga nii residentidelt kui ka noortelt arstidelt, kogemuslugusid mujalt maailmast, sõna saavad õed, bioanalüütikud, psühholoogid ja füsioterapeudid. Kindlasti huvitav ja kasulik lugemine neile, kes alles erialavalikut teevad.

Ka residentuuri juhendajad kirjeldavad, milline on nende arvates tänane resident ja kuhu suunas residentuur on liikumas. „2023. aastal on noored arstid väga võimekad, nõudlikud, andmepõhist ravi hindavad, aga ei ole valmis tooma totaalohverdust karjäärimudeli nimel,“ sõnastab intervjuus kokkuvõtvalt prof Peep Talving.

Tõepoolest, on üks selgelt eristuv rõõmustav trend, mis pea kõigist intervjuudest välja tuleb, nimelt oskab uus põlvkond töö ja eraelu vahele hästi piire tõmmata, tehakse väga teadlikke valikuid, et stress ja pinged ülepea ei kasvaks. Regionaalhaiglas töötamine pakub pinget, sest siin on kõige raskemad haigusjuhud, aga ennast ei saa selle kõrval unustada. „Mida raskemad on patsiendi mured, seda olulisem on töö kõrvalt ka iseenda eest hoolitsemine,“ tõdeb üks intervjueeritavatest. Ajakirjast leiab päris palju nippe ja nõuandeid, kuidas oma vaimset tervist hoida, olgu selleks konkreetsed raamatusoovitused, filmid, muusikavalikud, trennisoovitused.

Soovime toredat lugemist!