Südame heaks! 

Regionaalhaigla kardioloogiakeskus on suurim kardioloogilise abi pakkuja Põhja-Eestis. Kardioloogiakeskuses on 6 osakonda: I ja II kardioloogiaosakond (kokku 74 voodikohta), kardiointensiivravi osakond (12 III astme intensiivravi kohta), funktsionaaldignostika osakond, invasiivkardioloogia osakond ja kardioloogiapolikliinik. Keskuses on töös korraga 4 valveringi (kardioloogia, kardiointensiivravi, invasiivkardioloogia ja EHHOKG valvering). Keskuses töötab 43 arsti, 126 õde ja 66 hooldajat, kokku 235 töötajat. 

Julia Reinmets, regionaalhaigla kardioloogiakeskuse juhataja  

Invasiivsed uuringud ja ravi. Aastal 2021 raviti kardioloogiakeskuses kokku 5297 haiget. Meie poolt ravitavate südamehaiguste spekter on väga lai, kuid peamised neist on südameisheemiatõbi – 1737 haiget (nendest 987 müokardiinfarktiga haiget), erinevad rütmihäired, kopsuveresoonte emboolia, südamepuudulikkus, klapirikked ja suurte veresoonte haigused, põletikulised  südamehaigused, kardiomüopaatiad, onkokardioloogilised ja kolesterooli ainevahetuse häirega haiged. 

Keskus on orienteeritud eelkõige invasiivste uuringute ja ravi teostamisele, nii teostati 2021 aastal 94% ägeda müokardiinfarktiga haigele koronarograafia ja 75%-le neist oli vajalik pärgarterite  angioplastika protseduur. Rütmihäirete invasiivne ravi on kardioloogiakeskuses samuti hea kättesaadavusega: 2021 aastal teostati 362 ablatsiooniprotseduuri, paigaldati 571 erinevat tüüpi kardiostimulaatorit (nendest olid 75 kardioverter-defibrillaatorid). Regionaalhaigla on ainuke keskus Eestis, kus osutatakse ka kardioloogilist päevaravi (seda eelkõige kardiostimulaatorite vahetuse ja siinusrütmi taastamise eesmärgiga). 

Suure koormusega töötab ka meie funktsionaaldiagnostika osakond ja kardioloogia polikliinik, kus eelmisel aastal tehti ca 50 000 erinevat kardioloogilist uuringut (EHHOKG, koormustestid, vererõhu- ja EKG-holterid, tava-EKG). 

Südamesiirdamised ja teadus. Meile on väga oluline ka koostöö regionaalhaigla kardiokirurgia osakonnaga. Viimase 4 aasta jooksul on koostöös Helsingi Ülikooli Keskhaiglaga kuuele meie patsiendile Helsingis siirdatud süda, 8 patsiendile on regionaalhaiglas paigaldatud vasaku vatsakese abiseade. 

Kardioloogiakeskus tegeleb aktiivselt ka teadustööga. Meil töötab 9 teaduskraadiga kolleegi, käimas on 6 teadusprojekti ja 20 teadusuuringut. Käesolevas kardioloogia valdkonna eriväljaandes kirjeldatakse täpsemalt kardioloogiakeskuse ravivõimalusi ning tutvustatakse patsiendi kaasaegset kardioloogilist raviteekonda. 

Artikkel on ilmunud meditsiiniuudiste erilehes